O nas
Pracownia
Biobank NIO-PIB w Gliwicach został utworzony 28 maja 2021 roku na podstawie Zarządzenia nr 45/2021 Dyrektora Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowego Instytutu Badawczego. W strukturze Instytutu funkcjonuje jako pracownia Zakładu Genetyki Klinicznej i Molekularnej.
Powstanie Biobanku NIO-PIB w Gliwicach było możliwe dzięki funduszom pozyskanym w ramach projektu pn. „ECBiG – Europejskie Centrum Bioinformatyki i Genomiki – MOSAIC ” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój na lata 2014-2020.
W grudniu 2021 roku Komisja Bioetyczna przy Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie, Państwowym Instytucie Badawczym Oddział w Gliwicach wydała pozytywną opinię na temat projektu „Utworzenie Biobanku w Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie, Państwowym Instytucie Badawczym Oddział w Gliwicach” (Uchwała nr KB/430-192/21).
Cele
Biobank jest jednostką, do której zadań należy gromadzenie, przechowywanie, przetwarzanie oraz udostępnianie próbek oraz powiązanych z nimi informacji do celów naukowych.
Biobank NIO-PIB w Gliwicach gromadzi materiał biologiczny przeznaczony przede wszystkim do realizacji zadań statutowych Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach.
Do zadań tych należy w szczególności prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych w obszarze chorób nowotworowych oraz przystosowywanie i wdrażanie wyników tych prac do praktyki klinicznej.
Otrzymany materiał może być wykorzystywany w projektach z dziedziny badań podstawowych, translacyjnych i klinicznych realizowanych ze środków własnych Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach oraz środków pochodzących od podmiotów zewnętrznych, w tym agencji państwowych, organizacji pozarządowych czy podmiotów komercyjnych.
Projekty mogą być realizowane przez Narodowy Instytut Onkologii w Gliwicach także we współpracy z innymi ośrodkami i podmiotami komercyjnymi, w tym ośrodkami zagranicznymi i mogą prowadzić do komercjalizacji uzyskanych wyników badań.
Materiał Biologiczny
Biobank NIO-PIB w Gliwicach gromadzi przede wszystkim krew oraz wyizolowany z niej materiał, w tym surowicę, osocze, DNA i RNA, a ponadto także pooperacyjny materiał tkankowy (świeży i/lub utrwalony), materiał biopsyjny i mocz.
W Biobanku dopuszcza się możliwość przechowywania również innego rodzaju materiału biologicznego na zlecenie, w zależności od możliwości technicznych i kadrowych Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach. Możliwość realizacji projektu naukowego z wykorzystaniem materiału biologicznego powinna zostać poprzedzona uzyskaniem opinii Komisji Bioetycznej oraz świadomą uprzednią i pisemną zgodą Pacjenta na biobankowanie takiego materiału.
Infrastruktura
Biobank NIO-PIB w Gliwicach jest nowoczesną jednostką, w skład której wchodzą pomieszczenia laboratoryjne, magazynowe oraz pokój biurowy.
Wśród najważniejszych urządzeń stanowiących wyposażenie Biobanku znajdują się:
- 23 wysokiej klasy zamrażarki niskotemperaturowe, w tym 16 nowoczesnych zamrażarek Eppendorf CryoCube F740hi wraz z systemem Backup CO2.
- Komora laminarna ALPINA BIO 130
- Komora nablatowa do przygotowania reakcji PCR BIOSAN UVC/T-AR
- 2 wirówki laboratoryjne z systemem chłodzenia Eppendorf 5810 R
- Wytrząsarka BIOSAN MSV-3500
- Drukarki etykiet Brady BBP12 oraz i5100 600dpi
- Czytniki kodów Honeywell Xenon 1950GHD i 1952GHD
Ponadto Biobank NIO-PIB w Gliwiach wyposażony jest w dedykowany system informatyczny zintegrowany z systemem szpitalnym HIS, który umożliwia nie tylko ewidencję próbek oraz materiałów zużywalnych, ale również kompleksowe zarządzanie laboratorium oraz stosowanie nowoczesnych oznaczeń opartych o kody QR. System został opracowany i wdrożony przez firmę Transition Technologies Science.
Temperatura we wszystkich urządzeniach chłodniczych jest monitorowana 24h na dobę 7 dni w tygodniu.